Viceministrėms pristatytas geležinkelio arterijos elektrifikacijos progresas

Elektrifikacijos projekte vyksta paruošiamieji ir žvalgomieji darbai, aktyviai ruošiamasi rangos darbams, suderintas eismo pertraukų grafikas. Į Lietuvą jau yra pristatyta didžioji dalis specialios technikos, komponentų ir įrangos.

Rugsėjo 27 dieną susisiekimo viceministrei Loretai Maskaliovienei ir finansų viceministrei Vaidai Česnuleviciutei „LTG Infra“ ir projekto rangovų komanda pristatė atliekamus pagrindinės geležinkelio arterijos Vilnius–Klaipėda elektrifikacijos projekto darbus. Taip pat apžiūrėta specialiai elektrifikacijai pritaikyta technika.

Visos pagrindinės šalies geležinkelio linijos Vilnius–Klaipėda leis pereiti prie atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo geležinkelių transporto sektoriuje ir siekti Europos žaliojo kurso tikslų. Skaičiuojama, kad dėl didesnio geležinkelių verslo konkurencingumo, sumažėjusių sąnaudų ir taršos elektrifikacijos ekonominė nauda Lietuvoje siekia net 1 mlrd. eurų.

Lietuvoje geležinkelis yra vienas mažiausiai elektrifikuotų Europoje – elektrifikuotas geležinkelis sudaro vos 9 proc. viso šalies tinklo. Baigus projektą bus elektrifikuota 35 proc. Lietuvos geležinkelių, o užbaigus ir „Rail Balticos“ projektą Lietuvoje bus elektrifikuota apie 40 proc. geležinkelio. ES valstybėse elektrifikuoto geležinkelio vidurkis siekia 54,3 proc.

Šiuo metu Lietuvoje yra elektrifikuoti trys geležinkelio ruožai – Vilnius–Kaunas, Lentvaris–Trakai ir Vilnius–Kena–Valstybės siena su Baltarusija.

Labiausiai apkrautos geležinkelio linijos Vilnius–Klaipėda darbai skirstomi į tris etapus. Pirmojo etapo darbai vyks Vilniaus geležinkelio mazge, elektrifikuojant 114 km geležinkelio kelių. Antruoju etapu bus elektrifikuota Kaišiadorys–Radviliškis atkarpa, viso – 261 km geležinkelio kelių. Trečiajame etape bus elektrifikuotas Radviliškis–Klaipėda ruožas, elektrifikuojant 356 km geležinkelio kelių.

Bendra geležinkelio linijos Vilnius–Klaipėda elektrifikacijos vertė siekia 411,26 mln. eurų (be PVM). Projekto rangovas – Ispanijos bendrovių „Elecnor S.A.“ ir „Instalaciones Inabensa S.A.“ konsorciumas.